Більше півтисячі фотографій малюнків міста.

Не дивлячись на те, що зараз Луцьк не найсильніший в плані розвитку графіті, в минулому його роль була ключовою. Саме тому я вирішив написати історію для людей, що зацікавлені в розвитку і піднесенні на новий рівень цього вуличного мистецтва. Я не описував кожного райтера і кожне крю, що було створено в минулому, оскільки їх надто багато, а істотний вплив на розвиток графіті зробили не всі. Звичайно, важко було відновити всі деталі з минулого, тому поговоривши з райтерами, взявши від кожного частинки інформації, об’єднав це у цілісну картину, змішавши зі своїми доповненнями. Хотілось би почати розповідь з самого зародження графіті, тому процитую переписку зі всім відомим Сіком – першим райтером в Луцьку і одним з перших на Україні. Детальніше про історію луцького графіті можна прочитати наприклад на ВолиньПост. Частина 1, Частина 2. Ось текст статті:

P3К: Розкажи про найперших райтерів у Луцьку
Cik one: Було всього людей 4-5. Всі знали один одного в принципі. З тих хто починав “заварювати” кашу в Луцьку -Hoax (він же Pat), Tore (він же Pork), Bacik (він же Вейко) ну і я (спочатку писав Сik Star (сік+тегована зірка)).
В різні періоди було трохи людей, але переважна більшість займались райтингом недовго, 3-6 місяців й потім їх активність падала. не дивлячись на сутужну ситуацію з усім що стосувалось граффіті, було все дуже класно – ми мали комунікації з однодумцями з Львова, Тернополя, Києва, Черкас та Харкова.
По можливості їздили один до одного в гості на продакшини й джеми. Реально це було сімейне коло, де завжди було приємно проводити час.

P3К: Які були перші графіті-фести у нашому місті і хто їх організовував?
Cik one: Фести організовували самі для себе фактично, ніхто в Луцьку особливо не переймався подібними речами. Випадкові фестивалі траплялись виключно під події – вибори й тому подібну муть, коли псевдоспівчуваючі робили вигляд, що працюють з молоддю й допомагають їй. Думаю з тих часів ситуація мало чим змінилась…
Основним завданням для себе вважали просто робити продакшини, на які запрошували райтерів з Львова й Тернополя. Решта регіонів були нульовими в сенсі розвитку граффіті в західній Україні.

P3К: Хто такий Вейко і як ти з ним познайомився?
Cik one: Відповідь була в першому пості. Єдине що додам, він був і є моїм другом, який крім того мав можливість бути за кордоном й привозив якусь інформацію з-поза нашого кола.

P3К: Як утворилось WSK?
Cik one: 98-го року в Луцьку, в 2000/2001-му приєднались хлопці з Львова

P3К: Чому саме 2000-2002 ти вважаєш золотим часом розвитку графіті у Луцьку?
Cik one: Було дуже атмосферно! багато нових знайомств, поїздки за кордон, нові контакти, в Україні почалась хвиля популярності граффіті – нові люди, нові імена (чимало з них лишаються активними й нині), також в Україну зайшли MTN i Montana – фарба стала доступнішою.

P3К: Можеш відзначити якійсь особливі моменти у розвитку Луцького графіті?
Cik one: Луцьк був форпостом граффіті в Західній Україні, найактивніші райтери були тут й вплив їхньої діяльності був відчутним в межах усієї Української Граффіті Сцени.
Отже кінці 90-х утворилося перше крю WSK (Cik, Bacik, Come, Saint) і саме цей період можна назвати етапом зародження графіті в Луцьку. На початку 2000-го року графіті почало розвиватись і з’явилось нове крю 3F, а потім RD, історія яких описана нище.
У 2000-2001 було створене 3F (Три Еф, Trifolium), спочатку це крю було як складова DLF (Da Lutsk Flava), проект з концепцією і конкретною темою в його рамках; невдовзі 3F стала окремим крю. Десь у 2002-2003 виникло RD (РД, тобто Радянський Даб) – проект, що розвивав Радянську тематику (мультики і мистецтво, все що було совковим). Ідеєю його був сарказм, метафора на совок і соціалістичні фішки. До складу Trifolium та RD входили Рам1 (Раман a.k.a Orbit) та Gzibe. Раман ще використовував тег Crack для бомбінгів та трафаретів. Літом 2004-го року Gzibe поїхав у Америку, а Раман невдовзі поїхав у Київ, тому діяльність цих крю на території Луцька припинилася. Їхні вцілівші роботи можна де-не-де знайти на 33-му та ГПЗ. І на закінчення цієї частини додам, що Gzibe відчутно вплинув на розвиток менш досвідчених райтерів, багато з яких зараз відомі цілій графіті-тусовці нашого міста. Ще він викладав в першій школі графіті, що знаходилась в Будинку Офіцерів.

У 2000-му році утворилось масивне крю STR (And, Sneik (зараз Кальков), SRG, Fobos, Wick, Swen, Stan, Wormin, Wier), яке проіснувало недовго, після того колишні його райтери утворили менші крю по декілька чоловік. Взагалі про ці крю зібрано мало інформації, тому опишу їх коротко.
1) Mor (Wormin a.k.a Wino, Teck)
2) DSW (And, Swen), невдовзі це крю перейменувалось на Candy (2003 р.) і складалось з Wino, Azo, And’a (який з часом покинув це крю). Приблизно в 2010 році Azo вийшов із складу цієї команди, а пізніше до Candy ввійшов київський райтер Yakim.
3) TMD (Sneik, Fobos, Wier). Утворилось в 2002-2003 році, містило в собі зашифровану концепцію червоного дерева. Фішкою крю були дерева, що малювались по місту.
4) К1 (Teck, Wack)
5) GDR (Saick, Slikez)
Третього Квітня 2004 року утворилось Error cru (And, Teck, Wino, Sneik, Azo, Gzibe, Wier, Kaz), пізніше до складу увійшов Slikez. Приблизно в 2005 році в Error взяли York’a. Склад цієї команди з часом змінювався і через декілька років вона стала набагато меншою.
Також опишу крю, в роботах яких відчувався присмак хіп-хопу. Спочатку воно називалась Four (4) stars , почало свою діяльність в 2004 році з першим складом: Red-Line (тоді ще він називав себе Pro-Z), Balone ( зараз МС Дивак), Косік, Pinter і Sweko, що приєдналась в 2005-му. Також в 2005 чи 2006-му у крю прийшов Кампот (КАМпот або Кам1). Пізніше змінило свою назву, бо Косік вчив французьку і йому попався вираз “Offrir” (що означає “дарувати красу”), решті 4 stars цей вираз сподобався і вони перейменувались на Offrir crew. Це було “угрупування” людей абсолютно помішаних на хіп-хоп культурі!І з самого початку вони здружились саме через захоплення репом, брейк дансом, баскетболом. Off rir проіснувала приблизно до кінця 2008 року, далі кожен пішов своїм шляхом. До речі, колишніми учасниками Off rir є місцеві знаменитості, що зараз відомі як: Dj Kocik та MC Duvak.
Це все що вдалось на даний час взнати з історії Луцького графіті. При наявності інформації, що тут відсутня – поділіться зі мною для створення наступної третьої частини. Неточності в цій статті підлягають обговоренню і критики, але адекватної… Оскільки через недостатній об’єм інформації, втрати минулих епізодів з пам’яті, повну історію відновити не вдалося. Але всього вище описаного вже більш, ніж достатньо для уявлення загальної картини про розвиток графіті.

Від себе додам, що приблизно напочатку 2001-го року існувала така собі група (BPC-Black Power Crew), яка через 2-3 роки перейменувалася на SSC, переклад якої не пам’ятаю. Утворилася вона в районі мікрорайону “Вишків”. Малювали здебільшого в центрі та на районі. Десь в 2006 році група розпалася.