Ззовні нічим не примітний парк в смт. Голоби (Ковельський р-н, Волинська обл.) ховає у своїх шатах колишню велич. Тут знаходяться залишки садиби родини Вільгів – руїни з довгою і трагічною історією.

Життя цього місця починається з 1711 року з родини Ярузельських, а згодом Голоби передавались у власність родин Вільгів, Потоцьких, Підгороденських і Ронікерів. Садиба складалася із декількох будинків, господарських споруд, в’їзної брами та парку з водоймою.
Часом на просторах інтернету помічаємо до фото сучасних руїн підпис «Палац Вільгів», що в принципі є неправильним. Насправді, все, що лишилось від розкішного двоповерхового палацу на сьогоднішній день – це залишки фундаменту. На малюнку Наполеона Орди бачимо, що вже у 1870 р. він був у напівзруйнованому стані.

Власники ж переїхали у будинок поруч, який виконував роль флігеля. За часів Вільгів до цієї споруди була прибудована частина з концертною залою для оркестру та оранжереєю, але і цей корпус вже до кінця 19 ст. був розібраний. Тож на фундаменті концертної зали була добудована інша частина задля збільшення площі будівлі, яка тепер стала помешканням господарів. Саме балкон і колони цієї добудови ми можемо спостерігати і сьогодні.

Після Другої світової війни садиба пережила не одну реінкарнацію: тут були і будинок культури, і військовий шпиталь, і лікарня. Місцеві жителі поділились, що на території колись функціонував дитячий будинок, який згодом перенесли, а споруди віддали у власність колгоспу “Дружба”. Із розпадом Радянського Союзу маєток стали розбирати і розграбовувати. Зараз же людей лише годують обіцянками реконструювати, тим часом як будівля перетворюється на сміттєзвалище.


Old ruined house

Тим не менше, місцеві активісти роблять усе можливе, щоб садиба не страждала від безгосподарності, періодично чистять територію і привертають увагу до цієї проблеми.

Серед містечка височіє червоною цегляною баштою Михайлівський костел, ровесник садиби, про яку ми щойно розказали.

Досить докладно про споруду розказує О. Важатко у “Календарі знаменних і пам’ятних дат Волині на 2011 рік“:

Початком будівництва костелу св. Архистратига Михайла в смт. Голоби Ковельського району є 1711 р. Зведений він був підляським підстолієм Юзефом Ярузельським. Костел був закладений на місці старого костелу, зруйнованого під час війни зі шведами у 1708 р. Датою закінчення будівництва вважається 1728 р.
У 1783 р. у вежу костелу влучила блискавка. Споруда згоріла від удару блискавки, але була відбудована воєводою Чернігівським Людовіком Вільгою в 1793 р., а в 1802 р. костел освятив єпископ Луцький і Житомирський Каспер Цецішовський. Після багатьох перебудов костел набув рис стилю бароко, а всередині – стилю рококо, був розписаний фресками із зображеннями зі святого письма. Без суттєвих змін костел простояв до 1916 р., коли під час військових дій німецькими військами була знищена дзвіниця.
Вже в 1929-1930 рр. стараннями ксьондза Францішка Чехмещинського і прихожан костел був відремонтований. До нього тоді було приписано 52 населених пункти і 2530 парафіян.
Костел цегляний, оштукатурений, зведений в формі хреста, фронтом повернутий на захід, з великим вівтарем на схід, з прямокутною ризницею і паламарнею з виділеним в об’ємі прямокутним притвором і дзвіницею над ним. Дзвіниця стояла над вхідними дверима, мала величну форму і складалася з двох поверхів. Була покрита бляхою, а зверху стояв залізний хрест. […]
По середині костелу в два ряди стояли дерев’яні лавки. Над великими костельними дверима знаходились хори з органом на 8 голосів. Вхід на хори з лівого боку від великих костельних дверей. По всьому костелу і в захресті підлога викладена кам’яним паркетом. Всередині костелу, в обох каплицях, стояло два конфесіонали (сповідальні) з різьбою, пофарбовані набіло з блакитними краями. Костел разом з дзвіницею мав 17 вікон.[…]
Костел був критий черепицею і мав в довжину 33, в ширину — 20 у висоту 12 аршинів. Всередині мав хрестові і сферичні зводи. В дзвіниці висіло три дзвони, вагою 120, 180 і 500 фунтів.
Недалеко від костьолу стояло чотири високі фігури святих, виготовлені за кошти Юзефа Ярузельського в 1711 р. Нині збереглась тільки одна фігура.
Після 1944 р. костел був закритий і в ньому зробили склад. З 1995 р. повернутий римо-католицькій общині і реставрується.
Об’єкт занесений до Державного реєстру національного культурного надбання (як пам’ятка містобудування та архітектури національного значення) наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 2 червня 1999 року №128.

Поряд з костелом – Георгіївська церква з дерев’яною дзвінницею, які теж внесені у реєстр пам’яток архітектури національного значення.

Налюбувавшись архітектурним насліддям Волині рушили додому, та погляд зацікавила закинута територія промислового вигляду навпроти залізничної станції. Оскільки це місце не охороняється, ми вирішили пройтись і роздивитись його. Споруди заводу значно зруйновані, судячи зі всього, демонтаж йде і досі, тому точно встановити, що це, нам не вдалось.


Ruined plant in Holoby. Ukraine