Церква Богоявлення Господнього — дерев’яний греко-католицький храм у селі Кугаїв Пустомитівського району. Пам’ятка архітектури національного значення. Характерний зразок бойківського типу церков.

Згідно з датою, зазначеною на одвірку, храм збудовано 1693 року. Реставрований коштом громади у 1874 році за ксьондза Гориновича і провізорів Михайла та Василя Батогів (свідчить напис в інтер’єрі). Ремонт проводився також 1985 року. Тоді зокрема було замінено гонт. 1989 року наново помальовано. Церква тризрубна. Центральний об’єм увінчаний тризаломним, а два бічні — двозаломним наметовим гонтовим дахом. До вівтарної частини з півночі прибудовано ризницю. Зберігся іконостас роботи народних майстрів. Дзвіниця дерев’яна, каркасної конструкції, триярусна, з частково відкритим першим ярусом. Датується XVIII ст.

Після будівництва у 1990-х роках нової мурованої церкви, храм використовувався рідко і поступово занепадав, через що потребує термінової реставрації. 2010 року на замовлення обласного управління охорони культурної спадщини виконано проектно-кошторисну документацію. Проектом передбачено зокрема підняття храму і заміну підвалин. Однак коштів на реставрацію не було виділено і робіт не розпочато. Наприкінці 2012 року в соціальних мережах стартувала ініціатива з порятунку храму. У серпні 2013 року на зібрані кошти встановлено охоронну та протипожежну сигналізацію.

Церква крита різаним гонтом (різаний гонт менш довговічий ніж колотий за рахунок перерізу текстури деревини яка в різаному гонту впитує багато вологи, як результат поростає мохом і руйнується). Церква побудована у вологому місці (низовині) в тіні дерев, тому весь дах покритий мохом. (результат неправильного пропитування гонту).

Так вона виглядала без консервації клійонкою. (замовили гонт, але вчасно не привезли, перекриття гонтом перенесли на весну)

Ліворуч вхід в ризницю.                                             Кований хрест над церквою.

Дзвіниця                                                              Дзвіниця, сходи.

Дзвони, всі крім одного, вивезли німці. Єдиний вцілілий переустановили в нову церкву побудовану поблизу.

В оригіналі вся церква побудована без використання  металевих елементів (цвяхів, стяжок…), усі з’єднання виконані вріз із використанням нагелів (дерев’яні кілочки або цвяхи).

Елементи кутового зрубу.                                 Табличка такаж як і на костелі в Годовиці.

Рік побудови.                                              Колодка з радянських часів з зіркою на ключовині.

Вхідні двері, замок.

Дані про реставрацію.                                      Розписи неоригінальні, поновлені  в 1989р.

Слід підтікання даху.

 

Оригінальний іконостас (колись церкву обікрали вкравши цінні ікони)

Ікони роботи народних майстрів.

Елементи оригінального різьблення.     Знак встановлений на роздоріжжі біля церкви (це не оригінал, комуністи 2 його зносили, після чого його відновлювали).

Related Images: