Закарпаття, секретний об’єкт г.Стій.
Гора Стій (Стой, Stohy) – найвища вершина масиву Полонина Боржава (1681 м над р.м.). З середини 80-х до кінця 90-х років минулого століття тут розміщувалась РЛС (радіолокаційна станція) яка повинна була знаходитися якомога вище над поверхнею землі, щоб забезпечити можливість безперешкодного сканування радарами повітряного простору на гранично малих висотах.
На г.Іволово 4.5 км. від г.Стій було збудовано містечко на 100 чоловік особового складу в/ч 27904.
Починаючи з 15-го липня 1985 року прохід/проїзд на гору Стій було суворо заборонено. “Точка” запрацювала.
Військову службу на Стою остаточно припинили нести у жовтні 1995 р.

г.Стій, вершина 20:00 год.
Висота: 1 681 м.

Три купола на вершині г.Стій. Кажуть, високогірні вітри постійно їх руйнували. І досі їх рештки можна побачити на вершині.

Радар під куполом. Слід сказати, що під радаром ще була система охолоджувальних тунелів, вони збереглись.

Залишки обшивки купола РЛС.

Фундаменти куполів РЛС.

ДДС – “дом дежурного состава” біля вершини г.Стій (1681 м над у.м.). У цих цистернах зберігали пальне, яке солдати вручну носили на г.Стій щодня. Одна каністра вистачала на 1 годину. І це в штормові вітри і кількаметрові сніги.

Для бойового чергування на вершині гори Стій було створено дві групи/зміни: два оператори-далекоміри, два оператори-висотоміри, один кухар, двоє дизелістів, один зв’язківець і один планшетист, ну і, звичайно, старший зміни з помічником – зазвичай офіцер і прапорщик. В такому складі протягом тижня група “сиділа” на самому верху, на бойовому чергуванні. І всі вони проживали в цьому маленькому будиночку.

“Боржавська РЛС” – в/ч 27904 біля гори Іволово (ночував в палатці на території вч).

1. Командный пункт (КП, бункер) 2. Ангары для техники 3. Щитовая казарма (временная) 4. ДОС – дом офицерского состава 5. Казарма 6. Боксы с ямами для техники 7-8. Котельная на жидком топливе 9. Подстанция (электрощитовая) 10. Склады ГСМ 11. Подземные резервуары с топливом 12. Насосная водяная станция.

Будинок офіцерського складу на 14 квартир. У ньому літом тримають отари овець, неймовірно брудно.

Казарма

Розповідає сержант Валерій А. (оператор РЛС):

«В сентябре 1985 года нас неожиданно перебросили на гору Стой вместе со всеми РЛС и остальным хозяйством. Гора сразу же неприятно удивила: когда в первый раз поднимались на ЗиЛ-157 в кузове, как сейчас помню – было 10 сентября, осень, а при подъезде к расположению, пошёл снег – это был для нас шок! Расположение роты строили всеми силами бригады (обычно всех разгильдяев туда командировали со всех рот для помощи строительства), но были и стройбатовцы. Вся площадка кишела строителями, это было похоже на муравейник, ведь командование понимало, что если не успеют до снегов поднять жильё, то пойдёт всё насмарку и они обложаются по-полной».

Приміщення котельні на рідкому паливі.

Система водопостачання досі працює. В гору закопано систему цистерн в які збирається джерельна вода.

Командний бункер керування РЛС, один з входів.

“В здании командного пункта – в бункере, стояли столы, аппаратура связи, планшет, техника – все было оборудовано под пункт управления. Во втором отсеке стояла аппаратура связи, там велось также боевое дежурство. В одно время приходилось даже Новый год встречать на дежурстве.”

42 км. в два переходи, за цей час мене застав 6 разів град, хвилями по 20-30 хв. Доводилось швидко розкладати палатку кожного разу.

Після грози.

г.Стій

Related Images: