На розі вулиць Червоного Хреста і Львівської у Луцьку знаходиться дуже нетипова споруда для забудови того району – військовий госпіталь. Триповерховий велетень у стилі класицизму сьогодні стоїть напівзруйнований на території колишньої військової частини  батальйону зв’язку 14-ї армії Прикордонних військ Карпатського військового округу.

 Підготовлено за матеріалами ВП та Луцької дошки.

Розбиті вікна, поруйновані приміщення, злі собаки навколо, але разом з тим – цікава архітектура, монументальність та оригінальний настрій цього будинку.

Історія цього будинку почалася багато років тому. У 1839 році генерал-ад’ютантом Рушкановим був затверджений план міста Луцька. На ньому вказувалося, що замок слід розібрати.

«Древний Замок, называемый Окольным, коего стены и башни предполагается разобрать для употребления материала на здание Госпиталя», – зазначалося на плані.

Зрештою, як будівельний матеріал частково використали цеглу із розібраної церкви Івана Богослова з Верхнього замку. У 1850-х роках госпіталь збудували.

Свого часу тут лікувалися солдати Охотського, Дніпровського, Камчатського та Ізюмського гусарських полків. У 1922 році у колишньому госпіталі утворили католицьку духовну семінарію. А через 12 років побудували і семінарський костел. Він ще зберігається неподалік.

Після Другої світової територію навколо семінарії почали використовувати для розміщення військових частин. Їх було три: вертолітна ескадрилья, рота авіаційного забезпечення та батальйон зв’язку. На першому поверсі будівлі розміщувався штаб вертолітної ескадрильї, другий і третій займали казарми, навчальні аудиторії, склади, офіцерські кабінети тощо. На другому поверсі був кінозал.

До цього часу можна знайти аудиторію із спеціальними дірками у стіні для світла проектора. Залишився також дерев’яний каркас сцени. Солдатська столова знаходилася в окремому приміщенні.

В 1990-х роках армію активно реформували, тож багато військових частин виявилися непотрібними. Спочатку розформували вертолітну ескадрилью, в 1995 – роту авіаційного забезпечення. Найдовше протримався батальйон зв’язку. Його розформували на початку 2000-х років.

Зараз територія колишніх військових частин належить Волинському національному університету імені Лесі Українки. Тут планують побудувати студентське містечко.

Сам триповерховий будинок стоїть спустошеним. В одній частині навіть видно сліди пожежі. В одному з коридорів на першому поверсі зірвана підлога – хтось намагався прокопати хід, але далеко не дійшов, або просто засипав землею.

Загалом лабіринти будівлі залишають враження швидше спустошення, ніж руїни.

Якщо лучанам вдасться її зберегти та відреставрувати – це буде оригінальна пам’ятка, адже колишній військовий госпіталь – найбільша будівля Луцька ХІХ століття.

Як повідомили у Комітеті захисту національної спадщини міста Луцька, наразі готуються документи для державної реєстрації будівлі як пам’ятки.