Цим матеріалом ми започаткуємо новий розділ на сайті про об’єкти, пов’язані з космосом.

Першим об’єктом, який я відвідав випадково, і який мене дуже зацікавив, стало антенне поле УРАН-3 — Український Радіоінтерферометр Академії Наук, розташований практично на березі озера Світязь на Волині. Прямуючи до озера на відпочинок, я помітив цікаві інженерні споруди, їхня нетиповість заставила підійти ближче і розгледіти детальніше. Декілька фото, зроблених на телефон у 2008 році, не передають, звичайно, всі масштаби об’єкту. Завадою тоді була погана погода — йшов дощ, тому в альбомі ви знайдете фотографії і з інших веб-ресурсів.

Загалом інформаційно-вимірювальний комплекс складається власне з поля ювелірно точно орієнтованих антен і приміщення для апаратури. Він призначений для дистанційного радіозондування штучних акустико-іоносферних збурень, та створений фахівцями Фізико-механічного інституту імені Г.Карпенко НАН України у Львівській області. Входить в мережу УТР-2 — Українського Т-подібного радіотелескопа-2 декаметрових хвиль у Харківській області.

Семен Брауде

Семен Брауде

Останній належить до Радіоастрономічного інституту НАН України і споруджений за ініціативи академіка Семена Яковича Брауде і А. В. Мене на початку 70-х. У той час були розпочаті роботи зі створення радіоастрономічних антен декаметрових хвиль на нових принципах, що дозволяють знизити вплив негативних чинників. У результаті радіотелескоп УТР-2 до теперішнього часу є найбільшим і найдосконалішим у світі інструментом спостереження декаметрового діапазону довжин хвиль. Радіотелескоп почав роботу в 1970 році, а з 1972 року розпочались регулярні наукові вимірювання.

Інтерферометр УРАН-3

Інтерферометр УРАН-3

З його ж таки ініціативи через десять років було збудовано вітчизняну систему інтерферометрів УРАН із підрозділами у Змійові (Інтерферометр УРАН-1 м. Зміїв Харківська обл.), Полтавській (Інтерферометр УРАН-2 с. Степанівка), Львівській (Інтерферометр УРАН-3 м.Шацьк Волинської обл.) та Одеській областях (Інтерферометр УРАН-4 с. Маяки, Беляєвського р-ну), які значно посилили можливості потужного УТР–2.

Також УТР-2 при необхідності може працювати в парі з потужним радіотелескопом РТ-70 (під Євпаторією) який функціонує на суттєво вищих частотах. Завдяки цьому можна спостерігати один і той же об’єкт в двох різних діапазонах.

Показати на карті з координатами

Радіотелескоп УТР-2 і мережа інтерферометрів УРАН

Радіотелескоп УТР-2 і мережа інтерферометрів УРАН

Координати об'єктів

Координати об’єктів

[згорнути]

А відтак, одночасно використовуючи різноманітні принципи реєстрації космічних сигналів, система УРАН виконує роботу радіотелескопа, розмір якого (якби той був, скажімо, у формі тарілки) міг би легко накрити всю Україну. Сумарна площа цих об’єктів перевищує можливості всіх існуючих у світі радіотелескопів, разом узятих. Завдяки цьому складені карти нетеплового фонового радіовипромінювання Галактики в діапазоні 10-25 МГц з найвищою чутливістю і роздільною здатністю, а також найбільш повний каталог радіоджерел північного неба (біля 4000 об’єктів) для декаметрового діапазону.

UTR-2 Northern Sky Survey

UTR-2 Northern Sky Survey. The total observation time – more than 1 500 days. Observation period – 1980 to 2003

Довжина двох плечей радіотелескопа — 1860 і 900 м; він є найдосконалішим у світі інструментом для дослідження декаметрового випромінювання в діапазоні 12-30 м (8-35 МГц). Складається з 2040 антен, має ефективну площу близько 150000 м². Декаметровий радіотелескоп розташований в 60 кілометрах на південь від міста Харків біля села Гракове.

Він надає можливість розвинути експериментальні дослідження атмосферно-іоносферних зв’язків, які виникають в нижніх шарах атмосфери, невід’ємною частиною яких є акустичні збурення — землетруси, виверження вулканів, запуски ракет, потужні вибухи. Ці дослідження є складовою частиною державної академічної наукової програми “УРАН”, націленої на рішення фундаментальних проблем космічної радіофізики в декаметровому діапазоні. Також за допомогою даного радіотелескопу ведуться радіометричні та оптичні спостереження за сонячною активністю.

Його відмінними особливостями є: висока спрямованість (ширина діаграми спрямованості близько 0,5°); низький рівень бічних пелюсток; електронне управління променем в широкому секторі за обома координатами і мультипроменями; великий динамічний діапазон і завадостійкість; гнучка зміна конфігурації, розвинена система контролю і надійність роботи.

УТР–2, за словами директора радіоастрономічного інституту, академіка НАНУ Леоніда Литвиненка, вже далеко не той телескоп, яким його створював Семен Брауде. Незмінними залишилися хіба що величезна площа об’єкта (150 тисяч квадратних метрів) та металеве начиння. Радіотехнічні ж системи, прилади для обробки та аналізу отриманої інформації тут модернізують постійно, тому його важко назвати старим чи несучасним. В останні роки за допомогою радіотелескопа активно впроваджується реєструвальна апаратура нового покоління на базі цифрових сигнальних процесорів (DSP) і програмованих логічних матриць (ПЛІС). Більше того, нову апаратуру розробляють самі співробітники інституту, і за своїми параметрами вона перевищує все, що досі було створено в галузі низькочастотної радіоастрономії. Це унікальне обладнання харків’янам замовляють учені навіть таких технічно високорозвинених країн, як Франція та Австрія. Поєднання високої ефективності радіотелескопа УТР-2 і нових реєструючих засобів дозволило в останні роки провести великий обсяг досліджень за різними програмами, які дали нові астрофізичні результати. Вдалося по-новому поглянути на Сонце, Юпітер, Сатурн, міжпланетні мерехтіння, пульсари і джерела континууму, а так само виявити надгігантські атоми з головними квантовими числами більше 1000.

УТР-2 отримує 70% світової інформації з космосу в декаметровому діапазоні. На базі цього радіотелескопа створюється нова установка ГУРТ (Гігантський український радіотелескоп). Новий телескоп розташується поблизу Харкова, матиме площу 1 млн. м² і буде виглядати як решітка, що складається з двадцяти тисяч антен-вібраторів и нового зразку — так звані активні, їх розміри менші, і вони дешевші. Сигнали від кожної з них будуть підсумовуватися за допомогою спеціальних цифрових пристроїв. Нова система має працювати, навіть якщо з ладу вийде десять відсотків антен. Під Харковом вже створений і випробуваний прототип майбутнього телескопа. Цей проект — міжнародний. У його обговоренні взяли участь фахівці з США, Франції та Голландії, де у наш час проводять аналогічні будівництва таких інструментів як LWA і LOFAR. У майбутньому передбачається спільне використання усіх телескопів.

ГУРТ — Гігантський український радіотелескоп

ГУРТ — Гігантський український радіотелескоп

На малюнку представлений план можливого розміщення 25-елементних антен-граток з активних диполів діапазону 8-70МГц на Радіоастрономічної Обсерваторії ім. С. Я. Брауде РІ НАНУ. Цільова програма Президії НАН України передбачає створення 8 секцій у 2008 році і завершення будівництва 40 секцій до кінця 2009 року. На будівництво телескопу в 2010 р. з держбюджету виділено 1 млн. ₴. З такими темпами будівництво нового інструменту завершиться за 4 роки, в той час як орієнтовний термін будівництва розрахований до 10 років.