Індастріал, промисловий туризм, урбантріп (англ. urban exploration — міське дослідження) — це дослідження територій, будівель та інженерних споруд виробничого або спеціального призначення, а також будь-яких закинутих споруд певними субкультурами серед молоді з метою отримання психологічного, естетичного або дослідницького задоволення. Переважно, це чоловіче захоплення, хоча серед представників субкультури можна зустріти і жінок. Дуже часто таких людей називають діггерами, але це твердження поверхневе і не коректне. Пізніше я розгляну декілька напрямів більш детальніше.

Індустріальний туризм може бути вкрай небезпечний, так як в занедбаних місцях часом виявляються шкідливі речовини, а самі споруди є старими. Підлога чи перекриття може провалюватися, а стіни з тріщинами — обвалитись. Тому під час своїх урбан-вилазок не забувайте взяти з собою мініаптечку для надання першої допомоги при ударах, порізах. Одяг для таких дійств вибирається з урахуванням того, що його не шкода порвати або забруднити. Взуття повинне захищати ногу від порізів, проколів і води високою підошвою, матеріал бажано прогумований, на випадок хімічних чи паливно-мастильних калюж тощо. Непоганим було б армування для убезпечення від вивихів та переломів. В деяких випадках потрібен респіратор: це захистить легені від небезпечних речовин, наприклад, азбесту, хімічних випарів, різного роду пилу чи небезпечних газів у каналізаціях, витяжках. В деяких місцях можливе також скупчення шкідливих бактерій. Вирушати на вилазку одному і без засобів зв’язку не рекомендується — завжди є ризик потрапити в неприємну ситуацію, коли потрібна допомога ззовні. Саме тому дослідники зазвичай ходять групами і з собою завжди мають під рукою мобільний чи радіостанції. Якщо ви вирішили спробувати себе в цій захоплюючій справі, то краще підібрати групу досвідчених людей.

  • Відвідування закинутих об’єктів, наприклад, великою популярністю користуються міста: Хасіма (Японія), Прип’ять та Чорнобиль (Україна), Троя (Туреччина), Клондайк (США), Схокланд (Нідерланди), Біг Белл (Австралія).
  • Постпаломництво, тобто відвідання занедбаних десакралізованних об’єктів релігійного вшанування, наприклад, закриті храми, місця паломництва, предмети релігійного культу.
  • Проникнення на території, що охороняються, а також території діючих промислових зон та зон, не створених для перебування в них людей — інфільтрація, наприклад, зони військових баз, армійські склади, хімічні заводи. Цей вид туризму найбільш екстремальний і потребує серйозної підготовки, екіпірування та високого рівня авантюризму, так як напряму зв’язаний з серйозною небезпекою. Часто така діяльність пов’язана з порушенням закону, а таблички з написами типу «стороннім вхід заборонено», «входу немає», «небезпечно» є прямими вказівниками для дій =) Головна ціль — отримання адреналіну і специфічне психологічне задоволення від перебування у заборонених зонах.
  • Діггерство, діггинг (від англ. digger — землекоп) — дослідження підземних споруд, наприклад, дренажних систем, каналізаційних колекторів, підземних рік і промислових тунелів, збудованих людиною із застосуванням будматеріалів і технологій. Особливий інтерес складають працюючі та недіючі станції метро, його вітки та розгалуження. Цей вид туризму потребує також хорошої фізичної підготовки і спеціального екіпірування. Не варто плутати діггерство з спелеологією та спелестологією, ціль яких є дослідження штолень, каменоломень і печер штучного походження.

Обов’язкове спорядження діггера — це ліхтарик та гумові чоботи. Крім того, не слід забувати про гнилі дошки, іржаве залізо, обвали, метан, оголені дроти, відкриті люки, бомжів, щурів та інші небезпеки, від яких потрібно вберігатись під землею. Рекомендую прочитати корисні поради початківцям тут.

  • Руфінг, руферство — прогулянки дахами. Наприклад, подорожі дахами хмарочосів та багатоповерхівок.
  • Урбанізм (від лат. urbanus — міський) — це любов до міських пейзажів, сформована в результаті розширення, розвитку або навпаки, занепаду міських територій. Об’єктами особливого натхнення можуть стати будівлі певної архітектури. Багато митців надихаються видами на залізничні розв’язки та депо, атмосферою спальних районів, міських колодязів, тупиків, дивних і незвичайних місць, доріг, що не використовуються. У країнах Європейського союзу діють туристичні фірми, що пропонують тури неафішованими куточками європейських міст.
  • Сурвівалізм (від англ. survival — виживання) — виживання в екстремальних умовах. Це і комплекс дій, спрямований на збереження життя, здоров’я та нормальну життєдіяльність, і водночас виживання у важких і небезпечних умовах природи, міста, стихійних лих, військового конфлікту, економічних проблем, психологічного чинника. Сюди я б хотів віднести сучасних партизан, людей, котрі готуються до кінця світу, та послідовників Беара Грілза =)

Деякі розумні фрази запозичені з Вікіпедії