Недобудована ГЕС знаходиться між селами Сопіт та Довге Сколівського району. Поділити її можна на три споруди: водозбір, водовідвідні тунелі та аварійний водозлив. Також біля річки Стрий побудований комплекс, напевно, для обслуговування станції. Від самого комплексу залишилась діюча підстанція та напіврозвалені гаражі. Колись туди вела дорога. Зараз видно лише залишки асфальту.

Зі слів жіночки, яка відпочивала на березі озера. “Будували дамбу і кинули у 1986 році, коли бахнув Чорнобиль. Тоді всі гроші пішли на ліквідацію. Мали підтопити село Довге і Рибник. Людей відселили і дали квартири в Бориславі, дехто переїхав у Східницю. Але всіх не встигли відселити і дехто лишився і ще тут живе” – моя співрозмовниця вказує на хату на схилі гори. Будинок виглядає доглянутим, з подвір’ям, сараєм і супутниковою антеною.

Цікаву версію зупинки будівництва назвав інший співрозмовник.”Будівництво зупинили через величезний зсув гори, який стався під час будівництва аварійного водозливу. Місце визнали ненадійним і будівництво зупинили. При “союзі” роботи велись з поспіхом, ніхто ж не робив досліджень цієї місцевості. Уяви, яка маса води понеслась би в сторону Стрия… Сопіт змило би за секунду!”

Дійсно, розмах будівництва вражає, висота водозабору “сова” (так його називають місцеві) складає близько 40 метрів. Мій байк справа внизу для порівняння

Водовідвідні тунелі мають діаметр близько 5м і довжину 500м. Тунелі частково підтоплені: при вході близько 15-20см і далі разом із протяжністю поступово збільшується і глибина. Всередині журчать струмки. Ехо роздається багатоголоссям, з чого можна судити про значну протяжність тунелів. Вони ведуть у озеро, вода у якому має незвичний бірюзовий відтінок. Кажуть, що озеро живлять підземні джерела і воно настільки глибоке, що ніхто з пірнальників, навіть в аквалангах, ще не досяг дна. Через свою популярність найглибшого озера, в озері втопилось багато молодих хлопців. Через це на березі озера встановили знак “Увага! Небезпечна глибина! Купатись суворо заборонено”.

За часів «совка» інформація щодо призначення об’єкту була засекречена. І донині існують лише версії. За однією з них, тут мала бути повноцінна ГЕС (підтвердженням тому є діюча до цих пір електропідстанція). Інша версія – водосховище для приховування ракетних шахт з ядерними боєголовками.

Всі фотографії в альбомі:

Карта:

Лінки по темі:

https://all-ukraine.livejournal.com/209604.html
https://explorer.lviv.ua/db/obj_35.html
https://explorer.lviv.ua/forum/index.php?topic=210.0
https://relicfinder.info/forum/viewtopic.php?f=10&t=538
https://velo-stalker.if.ua/content/97
https://velo-stalker.if.ua/forum/viewtopic.php?f=2&t=2&p=27112

Related Images: