Одеські катакомби виникли на місці видобутку каменю. Одеса стрімко будувалася, місту потрібен був ракушняк — основний будівельний матеріал міста. Каменоломні згадуються з початку восьмого століття, якраз з моменту заснування міста. Звідки пішла назва «катакомби» в даний момент точно невідомо. Цілком можливо, що назва йде від латинського слова «catacumba» – позначає підземні лабіринти, де християни, рятуючись від переслідувань римських властей, проводили богослужіння і обряди поховання померлих.

В Одесі цей термін здавна застосовувався у відношенні старих закинутих шахт, що служили місцем видобутку будівельного ракушняка. Місцеві катакомби складаються з покинутих каменоломень по видобутку ракушняка, іноді зустрічаються ходи з підвалів будинків, шахт і різноманітних бічних приміщень. Свого часу бізнес з видобутку каменю процвітав, Одеса будувалася. Ходи проривали всюди, де завгодно: і за межами будівель, і під вулицями, і під площами.

Самі ж каменоломні в Одесі є під центральною частиною міста, Молдавією, Великим і Малим Фонтанами, селами – Кривою Балкою, Нерубайським, Усатове, Куяльником і т.д. До цих пір в Одесі залишається негативне ставлення до катакомб, адже на них списують усе: від провалів вантажівок і бездіяльності комунальних служб до неможливості будівництва метро.

Одеські катакомби – найвідоміші і, через своє хитросплетіння лабіринтів, найзаплутаніші у світі. Їх протяжність сягає трьох тисяч кілометрів, повних планів котрих немає навіть приблизно. Температура повітря під землею круглий рік становить +14°С, глибина в деяких місцях досягає до 100 м.

Частина карти катакомб

Частина карти катакомб

Повна історія одеських катакомб до кінця ще не відтворена. Вчені з’ясували, що окремі виробки набагато древніші за місто. Багато чого зробили в цьому відношенні міська секція спелеології і молодіжний патріотичний загін “Пошук”. У 70-90 рр. спелеологи виявили під Одесою більше десятка печер, найбільша з яких має довжину більше кілометра. Їх походження багато в чому залишається загадкою.

За словами керівника військово-патріотичного центру “Пошук” Сергія Мірошниченка: “Катакомби мають величезне значення для науки. Протягом декількох десятиліть ми на громадських засадах збираємо історичну, екологічну, геологічну, палеонтологічну і зачую інформацію. Найбільша каменоломня (14,6 км), з тих, які розташовані безпосередньо під містом, залягає під парком Перемоги по проспекту Шевченка. А найстаріша, 1812 року, — під вулицею Буніна. У печері природного походження – Гріцаевской, що під автовокзалом, знайдені кістки шаблезубих тигрів, гієн, страусів, етруського ведмедя і інших представників древньої фауни, віком близько чотирьох мільйонів років! Під вулицею Преображенською залягає лабіринт на 40-метровій глибині”.

У селі Нерубайське виявлена також унікальна печера Нордмана, в якій знайшли кістки сотень печерних ведмедів, що мешкали в тутешніх місцях десятки тисяч років тому!

Є на стінах катакомб безліч цікавих написів і малюнків. Як і зазвичай, переважає політика і жінки. Послання частіше нікому конкретно не адресовані.

Катакомби утворюють унікальні лабіринти, переплітаючись в найнесподіваніших комбінаціях. У нескінченних заплутаних галереях, місцями вузьких, а частіше досить широких, низьких і високих, іноді прямих, але здебільшого звивистих, не бере слід ні прикордонна, ні міліцейська собака. З одеських катакомб може вийти лише та, яка виросла в них, а звичайний пес йде тільки по промінцю ліхтарика. Не знаючи лабіринтів, вийти з них майже неможливо, хоча були випадки і чудесного порятунку, коли люди не встигали зайти надто далеко.

Катакомби завжди користувалися поганою славою. У всі часи вони служили притулком для карних злочинців, бандитів і бездомних. В увазі щодо легкої доступності повсюдних виходів одеські каменоломні в різні часи переховували релігійні секти, бандитські угрупування, військових дезертирів. Людей, що сховались в катакомбах, зазвичай не знаходили, виявлялися тільки сліди діяльності мешканців каменоломень: шматки одягу, людські рештки, іноді написи на стінах або малюнки.
Але пам’ятають катакомби і героїв міста і країни. Під час Другої світової війни в них діяв партизанський загін. Доля багатьох підпільників і партизанських груп часто закінчувалася сумно.

В даний час одеські катакомби відкриті для екскурсій, що тривають по кілька годин. У с. Нерубайське працює музей партизанської слави. Одеські катакомби — одна з найвідоміших визначних пам’яток Одеси та України. Під час екскурсії в Нерубайське можна дізнатися історію одеських катакомб, цікаві історії, історію партизанського руху, спуститися в самі катакомби і провести там, в повній темряві, деякий час. І ось вже майбутнім поколінням будуть розповідати історії про заблукалих туристів і демонструвати чиїсь скелети і повні відчаю графіті якогось невдахи.

Ось так і народжуються цікаві історії та страшні легенди підземелля.

Щоб потрапити в катакомби в Нерубайському, до музею партизанської слави потрібно доїхати від автовокзалу в м. Одеса маршрутками № 84, 87 до села Нерубайське. Якщо їдете на відпочинок в Одесу, в Затоку, Кароліно-Бугаз, Грибівку, Сергіївку, Курортне, Лебедівка по трасі Київ—Одеса, то не доїжджаючи до Одеси після Хаджибейського лиману і посту ДАІ буде покажчик на Нерубайське.

Текст запозичено з catacombs.litomore.com.ua

Related Images: