Палац львівських архієпископів в Оброшино – видатний зразок галицької заміської садиби, в архітектурі якої переплелися стилі бароко, рококо і сецесії (австрійського модерну). З XV в. село Оброшино під Львовом служило літньою резиденцією львівських архієпископів. У 1730 р архієпископ. Ф. Кіцький побудував тут палац за проектом арх. Ю. Фонтани. Спочатку архітектурний комплекс був витриманий у стилі бароко. У 1922-25 рр. арх. Б. Віктор перебудував парадний фасад в стилі модерн, при цьому парковий фасад зберіг барокове оформлення. Службові будівлі, що примикають до парадних воріт, прикрашені скульптурами у стилі рококо.

До палацу примикає дендропарк (60 видів дерев і чагарників) з невеликим звіринцем. Зараз на території садиби розташований Науково-дослідний інститут сільського господарства.Особливо сильно постраждала будівля в часи Першої світової війни, російські війська, пройшовши тут в 1915 році, забрали все, що порахували цінним.  Вмурований в стіну архів понести було не можна, тому його спалили. Пізніше палац займали німці, які використовували каплицю як їдальню. Після них палац перейшов до австрійців, що влаштували тут табір для турецьких військових біженців. Останніми тут були наддніпрянської козаки, які винесли з палацу те, що залишилося після попередників. Будівля стояла без вікон, дверей, із зруйнованими камінами і виламаними паркетинами. За дивним збігом обставин, дах залишилася неушкодженою. В 1920р. провели реконструкцію, добавили балкон, сходи, статуї з паркової сторони палацу (архітектор Броніслав Віктор і реставратор Юзеф Пётровскій). Спершу споруда складалась з центральної частини і двох каретних приміщень які з часом перебудували в праве і ліве крило будівлі. Тут були розміщені: школа механізаторів, тюрма НКВД, зараз бібліотека інституту.
Усі статуї розвернуті в центр дворика. В правій вежі видно отвір від годинника засновника Першої національної фабрики баштових годинників Міхала Менсовіча. Зараз там знаходиться капличка.

Фігури старця і діви в стилі рококо виготовлені львівськими майстрами.

Недавно було виділено кошти на реставрацію цього палацу. Замість ремонту перекриттів даху споруди її обгородили парканом і злегка зробили косметичний ремонт переднього фасаду (пофарбували і все, бічні і задні стіни, задня частина даху обсипаються і протікають аж до 1 поверху). Для показухи відреставлували лише перед а решта коштів зникли кудись…?

Ось результат реставрації (оновлений фасад уже облущується).

Горе-реставратор олівцем обмалював ініціали.( щоб якоби краще виділялись)

Капличка розміщена в правій вежі воріт.(зправа і зліва воріт прибудовані невеликі флігелі).

Головний фасад будівлі (відреставрований)

Можна зауважити, що реставрацію вели лише з лицьової сторони, бічна уражена грибком, нереставрована.

Парковий фасад. Не видно і сліда від реставрації. Балкончик, сходи, декоративні вази, фігури добудовано в 1920р. архітектором Броніславом Віктором.

Видно, що дах нічим неперекритий в деяких місцях (якщо неперекритий дах будівля руйнується і на що потрачено кошти..,?)

А ось так виглядає кімната першого поверху (видно підтьоки води на стелі, а що на другому поверсі та піддашші…) Якщо виділяють кошти першим ділом перекривається дах щоб зупинити руйнування, а не обгороджують парканом і фарбують фасад +можливе випаровування решти коштів.

Господарська будівля палацу.

Підвали під палацом (кажуть, що розміщені двома рівнями).


В підвалах рештки архівів.

В палацовому парку розміщені залишки оранжерей (з часів єпископів і потім з часів союзу)

Шлюзи системи каналів зоологічного дендрологічного парку. Більше 30 видів птахів проживає в дендропарку.

Пятнистий олень. (крім них проживають: пара гепардів, кілька видів овець, мунтжак – це карликовий китайський олень, кролики…)

Збігаються на годівлю.

Молодий олень з деформаціями кісткової будови (бачив мінімум 2 штуки), сказали, що це результат відковрмлювання тільних оленів українськими комбікормами.

Related Images: