Поморянський замок (1462 р.)
Поморянський замок розташований в південно- західній частині міста на невисокому пагорбі і колись омивався з трьох сторін ставами, мочарами та водами Золотої Липи і Махнівки. Засновник замку назвав його «Кораб» (від «корабель»). У документі датованому 1497 роком згадується, що Микола Свинка був дідичем і власником села та замка Поморян.
Сучасний стан замку, приблизно 1/3 з тих будівель, що тут раніш стояли. Навколо замку рови з водою заповнялись водами річок: Золота Липа, Махнівки.
Поморянський замок (Львовськаї обл.) на карті Ф. фон Міга (1779-1782). Замок виділений жовтим. Він має форму п’ятикутника (корабля). Засновник замку називав його “Корабом”.
Макет замку, так його відбудували після руйнування татарами.
Фрагмент пластичної панорами Поморян XVIII ст. Автор І. Качор.
Так цей замок виглядав декілька десятиліть тому. Замок витримав 4 облоги татар, три рази його здобували і руйнували татари. Пережив століття, німецьку окупацію. В ці час в ньому проживали два гестапівці, яких розстріляли хлопці з УПА у воротах замку.
Також тут була жандармерія, підстаршинська школа ОУНР, райкому КПУ та райвиконкому, профтехучилище до 1980р.
І переживши століття загарбників і воїн, він не пережив 36 РОКІВ УКРАЇНСЬКОЇ БЕЗГОСПОДАРНОСТІ !! Сходи проваллями зіяють, бо вкрали плити кам’яні, також каміни, скульптури… , лишилось те, чого нікому вже не треба.
Графиня збудувала невеликий будинок біля замку — притулок для старих. Одну кімнату було відведено для дітей, де вони бавилися влітку.
Праворуч видно яму викопану шукачами уявних скарбів. Усі стіни, комини, каміни та підвали поруйнували шукаючи те, чого не могло там бути. Цеглу, кам’яні плити сходів, каміни – все розтягнули.
Кутова вежа.
Колись тут планували відкрити санаторій.
Камін другого поверху, лівого крила. Зруйнували в пошуках скарбів.
В підвальному приміщенні, під завалом знайшов ось такий коп. Він веде у дві кімнати підземель, висотою 3 метри.
Зал, збереглись лиш оригінальні балки з модрини, місцями поверх балок закріплена тростина, дротом. Мабуть, щоб штукатурить легше було.
На першому поверсі розміщувався кутовий камін з каменю, його вночі розібрали.
Рештки сходів кутової вежі.
Бійниці цієї ж вежі.
Портал над дверима.
Портал в винні пивниці. Там же ж і криниця була. Вхід в пивниці був і з зовні замку, а цей неподалік залу банкетного.
Винний погріб.
Можливо, залишки криниці в цьому ж підвалі.
Дах обвалившись зруйнував перекриття поверхів, та пробив склепіння підвалів.
Погрібець на в’їзді в замок.