Гуляючи заброшками, не забувайте дотримуватись елементарних правил безпеки. В цьому нам допоможе ГОСТ 12.4.026-2001. Зокрема я хотів би розглянути найпоширеніші попереджувальні знаки.

Ці вказівники відносять до символів небезпеки — легко розпізнаваних символів, розроблених для попередження про небезпечні матеріали або місця.

Небезпека ураження електричним струмом

Код: W08
Цей попереджувальний знак безпеки встановлюється на опорах ліній електропередачі, електрообладнання і приладах, дверцятах силових щитків, на електротехнічних панелях і шафах, а також на огорожах струмоведучих частин обладнання, механізмів, приладів.

Небезпечно. Отруйні речовини

Код: W03
Попереджувальний знак безпеки “Небезпечно. Отруйні речовини”, використовується в місцях зберігання, виділення, виробництва та застосування отруйних речовин.

Обережно. Гаряча поверхня

Код: W26
Попереджувальний знак безпеки “Обережно. Гаряча поверхня” використовується на робочих місцях і обладнанні, що має нагріті поверхні з небезпекою термального опіку.

Небезпечно. Радіоактивні речовини або іонізуюче випромінювання

Код: W05
Цей попереджувальний знак безпеки встановлюється на дверях приміщень, дверцятах шаф, де знаходяться і застосовуються радіоактивні речовини або є іонізуюче випромінювання.

Цікаво: міжнародний знак радіації вперше з’явився в 1946, в радіаційної лабораторії університету Каліфорнії в Берклі. У той час знак був пурпурним на синьому тлі. Сучасна версія – чорний знак на жовтому тлі. Пропорції малюнка – центральне коло радіусом R, пелюстки внутрішнім радіусом 1,5R і зовнішнім 5R, пелюстки розходяться один від одного на 60°.

Пожежонебезпечно. Окислювач

Код: W11
Попереджувальний знак безпеки “Пожежонебезпечно. Окислювач” застосовується на дверях приміщень, дверцятах шаф для залучення уваги на наявність окислювача.

Увага. Небезпека

Код: W09
Попереджувальний знак безпеки “Увага. Небезпека (інші небезпеки)” застосовується для залучення уваги до інших видів небезпеки, не позначеної цим стандартом. Знак необхідно використовувати разом з додатковим знаком безпеки з написом.

Небезпечно. Лазерне випромінювання

Код: W10
Попереджувальний знак безпеки “Небезпечно. Лазерне випромінювання” застосовується на дверях приміщень, обладнання, приладах та в інших місцях, де є лазерне випромінювання.

Пожежонебезпечні. Легкозаймисті речовини

Код: W01
Попереджувальний знак безпеки “Пожежонебезпечні. Легкозаймисті речовини”, використовується для залучення уваги до приміщень з легкозаймистими речовинами. На вхідних дверях, дверцятах шаф, ємностях тощо.

Вибухонебезпечно

Код: W02
Попереджувальний знак безпеки “Вибухонебезпечно”, використовується для залучення уваги до вибухонебезпечних речовин, а також до приміщень і дільниць. На вхідних дверях, стінах приміщень, дверцятах шаф тощо.

Обережно. Шкідливі для здоров’я алергічні речовини

Код: W18
Попереджувальний знак безпеки “Обережно. Шкідливі для здоров’я алергічні (дратівливі) речовини” встановлюється в місцях зберігання, виробництва або застосування шкідливих для здоров’я алергічних (дратівливих) речовин.

Небезпечно. Їдкі та корозійні речовини

Код: W04
Попереджувальний знак безпеки “Небезпечно. Їдкі та корозійні речовини”, використовується в місцях зберігання, виділення, виробництва і застосування їдких та корозійних речовин.

Обережно. Біологічна небезпека (Інфекційні речовини)

Код: W16
Попереджувальний знак безпеки “Обережно. Біологічна небезпека (Інфекційні речовини)” встановлюється в місцях зберігання, виробництва або застосування шкідливих для здоров’я біологічних речовин.

Вперше знак біологічної небезпеки (англ. biohazard – скор. Від biological hazard) з’явився в 1966 році. Він був розроблений хімічною компанією Dow Chemical для розміщення на своїх продуктах. У той час існувала величезна кількість різних попереджувальних символів, але не було ніякої стандартизації. Тому компанія Dow вирішила розробити свій символ, що попереджає про біологічної небезпеки. У його розробку був залучений не один відділ компанії. Вимоги були прості – потрібен унікальний простий, але запам’ятовується. З цією метою було проведено громадське дослідження, в результаті якого був обраний найбільш запам’ятовується символ. Після цього символ був представлений науковому співтовариству, і був схвалений усіма необхідними інстанціями. Сьогодні цей знак “біологічна небезпека” можна зустріти в лабораторіях по всьому світу.

Крім вказаних вище, є багато інших знаків. Вони можуть відрізнятись кольором фону  (червоний, помаранчевий, білий), формою (прямокутний, ромбічний, круглий), можуть доповнюватись надписами, але як правило знаки в них однотипні і легкозрозумілі. Наприклад:

Попереджує про радіо- випромінювання Європейський знак небезпеки, що означає: Вогненебезпечно (33) – Бензин (1203) Може нанести шкоду навколишньому середовищу Місце зберігання чи застосування хімічної зброї

Related Images: