Раніше я вже розповідав вам про перший “космічний” об’єкт — радіотелескоп УРАН-3, який довелося випадково відвідати мені декілька років тому. Заглядаючи глибше в дитинство, пригадується шкільна поїздка замками Львівщини. Точно пам’ятаю, їхали тоді в Золочів, де зберігся, на мою суб’єктивну думку, найкращий замок України. Певен, ми ще його пригадаємо, але сьогодні я розповім про цікаві антени, які тоді я побачив з вікна автобуса і був вражений їхніми габаритами. Це надовго закарбувалося в пам’яті, і ось настав час освіжити все в голові і спробувати розібратись, що це таке було.
Космічний центр “Азимут” — саме так зараз зветься доволі невелика територія на окраїні Золочева між селами Єлиховичі та Сасів. Знайти якусь інформацію про нього важкувато, певно найбільше можна взнати на форумі львівських експлорерів. ЦКЗ був запущений у експлуатацію 1974 р. і слугував головним чином ланкою космічного міжурядового зв’язку між Кремлем і Білим домом (так звана лінія TGP-4), TGP-3 підтримувалася через супутник Молнія, TGP-2 та TGP-1 підтримувалися міжконтинентальними кабельними лініями через Танжер на півдні та Скандинавію на півночі. Крім того це був засіб для елітного телефонного зв’язку вузького кола осіб СРСР (урядові та ПБ КПРС) і телевізійного прийому-передачі по заздалегідь замовленим темам (перші хокейні трансляції з Канади йшли через цей ЦКЗ). Центр сполучав прямий оптоволоконний канал з Києвом та Москвою. Таких центрів було всього 3 на весь Радянський союз. Інші станції цього типу знаходяться у м.Дубна під Москвою та Находка біля Владивостока.
Діаметр сірої тарілки, котра стоїть на триповерховому корпусі, становить 36 м (25 м ?), а білої, яка стоїть на одноповерховому — 42м (32 м?). Спочатку там була одна (менша) антена, яка все це забезпечувала і працювала в Атлантичному регіоні. Приймач сигналів охолоджувався гелієм. Майже все обладнання було американським (телефонія) та англійським (прийом ТБ), а одна установка – радянською (передача ТБ). Зараз антена працює на Індійський регіон, а більша — на Атлантичний регіон (всі ці данні легко знайти на офіційному сайті РРТ чи сайті підприємства “Ренесанс ДР”, який уже давненько не оновлювали ). Центр космічного зв’язку забезпечує для України цілодобову роботу міжнародних телефонних каналів зв’язку через супутники міжнародної системи “Інтелсат”, телевізійний обмін для Української та міжнародних телерадіокомпаній практично з усіма країнами світу, інтернет зв’язок.
Підбірка фотографій з інтернету: